Přeskočit na obsah
logo Ostrava

Whistleblowing – ochrana oznamovatelů

Domov pro seniory Kamenec, Slezská Ostrava, příspěvková organizace se sídlem Bohumínská 1056/71, 710 00 Slezská Ostrava, IČO: 70631816 jako povinný subjekt dle zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o ochraně oznamovatelů“), tento zákon zapracovává příslušný předpis EU, tj. Směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob oznamujících porušení práva Unie (dále jen „směrnice o ochraně oznamovatele“), má povinnost dle tohoto zákona s účinností od 1. 8. 2023 zavést vnitřní oznamovací systém. Cílem je vytvořit bezpečné a důvěryhodné prostředí, ve kterém se oznamovatel protiprávního jednání nebude muset bát postihu v případě, že ohlásí protiprávní jednání.

Kdo může podat oznámení?

Základním principem whistleblowingu je, že osoba s blízkým vztahem k organizaci odhalí a upozorní na protiprávní jednání, ke kterému v organizaci došlo, nebo kde okolnosti nasvědčují, že k němu může dojít. Osoba, která oznámení podává, se označuje termínem „whistleblower“. Nemusí jít přitom vždy přímo o zaměstnance, ale může to být i obchodní partner, externí spolupracovník, stážista, bývalý zaměstnanec, uchazeč o zaměstnání apod.

Oznamovatel, který má důvodné podezření, že v rámci organizace, ve které je zaměstnán, dochází k protiprávnímu jednání či jinému porušování povinností v rámci oblasti působnosti zákona, má možnost oznámit takovéto jednání v dobré víře bez jakýchkoliv obav z odvetných opatření. Právo podat oznámení se vztahuje rovněž na zaměstnance těch subjektů, které jsou s Domovem pro seniory Kamenec, Slezská Ostrava, p.o. ve smluvním nebo tomu obdobném vztahu, avšak pouze za podmínky, že důvodné podezření o protiprávním jednání či jiném porušování povinností v rámci oblasti působnosti zákona tito zaměstnanci nabyli v rámci výkonu pracovní činnosti v souvislosti s daným smluvním vztahem.

Příjemce a správce oznamování

Příjemcem oznamování a správcem vnitřního oznamovacího systému je:

Společnost QCM, s.r.o., se sídlem Heršpická 813/5, M-palác, 7.patro, 639 00 Brno

Kam můžeme oznámení podat?

  • elektronicky vyplněním formuláře na adrese:  

https://formulare.e-forms.cz/qhlas/qhlas-dom325-

kromě vyplnění a zaslání formuláře s oznámením incidentu můžete sledovat jeho stav a vyřešení.

Oznamovatelé mohou rovněž podávat oznámení prostřednictvím externího (vnějšího) oznamovacího systému, vedeného Ministerstvem spravedlnosti České republiky. Bližší informace o postupu při přijímání oznámení jsou uveřejněny na internetových stránkách Ministerstvem spravedlnosti České republiky (www.justice.cz).

Zákon organizacím neudává povinnost přijímat anonymní podněty. 

Pokuty za vědomě nepravdivé oznámení

Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že podá vědomě nepravdivé oznámení, za tento přestupek lze uložit pokutu do 50 000,- Kč.